recept: Bőrsajt, Kifőzde
Bőrsajt
(mint a kocsonyakészítés mellékterméke)
Ennek a dokumentumnak a kiinduló oldalát itt találod: http://www.kifozde.hu

Hozzávalók:

Elkészítés:

3 kg kocsonyahús (csülök, köröm, fül, orr, bőr stb.),
0,5 kg sertés színhús (bármi jó, de marha a legjobb!),
meg nem főzött csontok (tarja, karaj),
füstölt szalonna bőre (1-2 tenyérnyi),
2-3 fej vöröshagyma,
2-3 fej fokhagyma,
2-2 sárga- és fehérrépa,
30-40 szem feketebors,
ételízesítő,
1 csg. étkezési zselatin




A bőrsajt a kocsonyafőzés mellékterméke lehet, ha van rá kosztosunk, aki szívesen megeszi ezt a kissé bizarr hangzású eledelt. A kocsonya nem készíthető el a bőrök nélkül, a bőr nem csupán egyik fontos ízalkotója, de a kocsonyásodás is részben ennek a hozzávalónak köszönhető. Viszont nem mindenki eszi meg szívesen, nagyon sokan csak a kocsonya levét eszik meg egy kevés színhússal (bevallom, jómagam is ebbe a csoportba tartoztam). A bőrök és cupákok hasznosítására szolgál megoldásul a bőrsajt, ami némi hússal felturbózva egy ízesebb, kívánatosabb megjelenési formája a kevésbé népszerű alkotóelemeknek.

Tehát készítünk egy kocsonyát:
A húsokat, csontokat, bőröket alaposan megmossuk-megpucoljuk, és nagy fazékba tesszük a megtisztított zöldségekkel együtt.
Beletesszük (egészben) a hagymát és a gerezdekre szétszedett fokhagymát, a feketeborsot, 2-3 ek. ételízesítőt és felöntjük annyi vízzel, hogy jó kétujjnyival ellepje.
Ha felforrt, csendesen főzzük 4-5 óra hosszat. Akkor jó, ha a csülökből szinte érintés nélkül is kijön a csont (a levéből néhány cseppet tányéron kihűtve, a lé megkocsonyásodik).
Ekkor kiszedjük a húst (meg amit még megeszünk) tányérokba, a levét leszűrjük és a zselatinnal a használati utasítása szerint ´dúsítjuk´ (a kocsonya levét használjuk hozzá). Ezután a levet melegen a tányérokba szűrjük és hideg helyen kihűtjük.
Eddig tartott a kocsonya, most hozzákezdhetünk a bőrsajtnak.
A fel nem használt húsárut kicsontozzuk és összegyűjtjük egy tálban. Már csak ízesíteni kell és kész is. Az ízesítéshez pirospaprikát, őrölt borsot, sót és sóval péppé zúzott fokhagymát használunk, az extra anyagokat (kömény, citrom, csípőspaprika stb.) inkább tálaláskor tegye bele mindenki az adagjába. A mennyiségek a bőrök, cupákok mennyiségétől és saját ízlésvilágunktól függnek, kóstolással kell beállítanunk az ízét. Irányadónak annyit, hogy literenként 3-4 gerezd fokhagymát, 2-3 csipet borsot és 2-3 csapott kávéskanál pirospaprikát javaslok belekeverni. A sóra meg nem is merek mit mondani, nemcsak ízlésünktől, de a fajtájától is függ, mennyi kell bele.
Ha kész az ízesítés, és már nem is forró, egy műanyag fóliával kibélelt tálba öntjük. Ha teljesen kihűlt, egy éjszaka a hűtőben jót tesz neki. Reggel tányérra borítjuk, és késsel szeletelhetjük. Nem is rossz, még én is megeszem jó kenyérrel, csípős savanyúsággal, pedig ezt sosem gondoltam volna. Remekül fagyasztható is, ha ha van maradék.



Ha tetszik a recept, küldd el emilben, lájkold, +1-ezd! Ha van csepp időd, véleményt is írhatsz, nem kell regisztrálni! Ott van minden kéznél, a cím alatt.

JG - A főzésben járatlanok is bátran nekiállhatnak, elkészítése nem időigényes.


Kapcsolódó anyagok: kocsonya
 disznósajt darálva
 disznósajt
 abált szalonna
 hordós vegyes savanyúság

Forrás: Vavrekék adták az ötletet.

MENÜ bezárása

Első megjelenés: 2011.02.05. Utoljára frissítve: 2011.02.05.
Utolsó megtekintés: több, mint 4 napja (2024-04-29 05:26:31 - 2.51)
Hozzászólások:

Megjegyzés a recepthez