recept: Gulyásleves, Kifőzde
Gulyásleves
(szegedi gulyásleves)
Ennek a dokumentumnak a kiinduló oldalát itt találod: http://www.kifozde.hu

Hozzávalók:

Elkészítés:

30 dkg marhahús (lábszár a legjobb),
2-3 sárgarépa, 2 fehérrépa,
25 dkg krumpli,
1 paradicsom, 1 zöldpaprika,
2 fej vöröshagyma,
3 dkg zsír, 1 marék csipetke,
pirospaprika, só, 1/2 mk. köménymag,
gulyáskrém, pörköltkrém, 1 marhahúsleves-kocka, ételízesítő



A hagymát kb. 0,5 cm-es kockákra vágva a zsíron megfonnyasztjuk, majd rátesszük a kb. 2,5 cm-es kockára vágott húst. Folyamatos kevergetés mellett addig pörköljük a húst, amíg levet nem enged, ekkor megszórjuk pirospaprikával és jól elkeverjük, majd felöntjük vízzel, de csak éppenhogy ellepje.
Víz helyett 1-2 dl fanyar vörösbor vagy sör is ´megteszi´. Beletesszük a leveskockát, gulyáskrémet, pörköltkrémet, pár kanál ételízesítőt, a feldarabolt paradicsomot és paprikát, meg a köménymagot.
Fedő alatt, lassú tűzön kb. 2,5-3 óra hosszat főzzük (éppen csak pöfékeljen, nem szabad lobogva forrnia!), néhányszor megkeverjük, az elfőtt levet pótoljuk.
Amíg a hús puhul, elkészítjük a csipetkét: agy tojást felütünk és összegyúrjuk egy csipet sóval és annyi liszttel, aminnyit csak bele tudunk gyúrni. Fontos, hogy a tészta ´kőkemény´ legyen. Ha kész, kb. 0,5 cm-es lepényt formázunk belőle és elcsipkedjük apróra, meghintjük liszttel, átforgatjuk, majd kiterítve félretesszük.
A hús fővésének második órája elején beletesszük a fehérrépát, a harmadik óra kezdetekor a sárgarépát (mindkettőt hosszában kettévágva) és szükség szerint vízzel felengedve tovább főzzük.
Az utolsó félórára beletesszük a kockára vágott krumplit (ha a zöldséget szeletelve szeretjük, azt is most kell beletenni, nem előbb), felöntjük a kész mennyiségre vízzel és 25-30 percig főzzük, míg a hús meg nem puhul teljesen.
Végül, ha már elégedettek vagyunk a hússal, beleszórjuk a csipetkét és lobogó lében kb. 5 perc alatt folyamatos keveréssel készre főzzük. Ellenőrizzük az ízesítést, és tálalhatjuk is.
Önállóan, egytálételként is megteszi, de lehet utána palacsintát, smarnit (császármorzsát) vagy túróscsuszát is adni. Nagyon finom a túrós pite is!
(Én beleteszem a hús cupákos részét is, bár nem szeretem, de nagyon finom íze lesz tőle. A pirospaprikával együtt egy csipetnyi őrölt borsot is teszek hozzá, az segíti a kövér húsok zsírját elfőzni. Csípősen szeretem, de csak a tányérban szórom meg, mert a családom nem bírja a csípős ételeket.)



Ha tetszik a recept, küldd el emilben, lájkold, +1-ezd! Ha van csepp időd, véleményt is írhatsz, nem kell regisztrálni! Ott van minden kéznél, a cím alatt.

JK - A főzésben járatlanok is bátran nekiállhatnak, elkészítése közepesen időigényes.


Kapcsolódó anyagok: a gulyás
 hamisgulyás
 Bográcsos palócgulyás
 csipetke
 palacsinta

Forrás: Ezt édesanyámtól tanultam

MENÜ bezárása

Első megjelenés: 2001.01.04. Utoljára frissítve: 2010.01.04.
Utolsó megtekintés: több, mint 2 napja (2024-04-24 04:59:54 - 3.25)
Hozzászólások:

István (2011-02-04 21:28:00):
Egy igazi gulyáslevesnek ételízesítő, gulyáskrém nélkül is tökéletesnek kell lennie. Minek a sok hozzáadott tartósító, a kész fűszerek Ve... stb több mint 50% sótartalmát népszerűsíteni.

Kifőzdés (2011-02-05 08:39:00):
István, teljesen igazad van, de csak félig :-) Aki a napközi, menza, kolesz gyenge kajáján nőtt fel, hozzászokott az ízfokozókhoz annyira, hogy a rendes ételek ízét gyengébbnek érezze. De nem is az ízesítés a kérdés, hanem az adalékanyagok, a vegyszerek. Én is küzdök a vegeták ellen, lásd a saját készítésű gulyáskrémet, ételízesítőt, és lehet is kapni biovegetát...

Zizi (2013-10-26 23:21:00):
Csatlakozok Istvánhoz, ez már-már csak egy 'tuningolt zacskósleves'. A jó gulyás még a bármilyen menzához szokott embernek is kiváló tud lenni a természetes és szükséges hozzávalóktól!! A titka a kiváló pörkölt, és a sok friss-finom zöldség. A többi meg megy (elfogy) magától...

Megjegyzés a recepthez