recept: Halászlé, Kifőzde
Halászlé
Ennek a dokumentumnak a kiinduló oldalát itt találod: http://www.kifozde.hu


Szegedi halászlé:

A Tisza mentén leghíresebb a szegedi halászlé. Jellegzetessége, hogy többfajta halból készítik. A kisebb halakat, fejet, farkat miután megfőtt, ´áttörik´, azaz átnyomkodják egy szűrőn. A lé így besűrűsödik, viszont nem lesz benne mindenféle törmelék. Az alaplébe ezután főzik bele a halhúst.
Errefelé többnyire a lefelé szűkülő bográcsokat használják.

Hozzávalók:
500 gr apróhal, 1-1,2 kg ponty vagy egyéb nagy hal, egy nagy fej vöröshagyma, 1 ek enyhén csípős paprika, 1/2 cseresznyepaprika, 1 hegyes csípős zöldpaprika, só.

Elkészítés:
A halféléket megtisztítjuk, megmossuk, az ikrát és a haltejet hidegre félretesszük.
A ponty fejét, farkát levágjuk, a törzsét kb. 3 cm-es darabokra vágjuk, gyengéden megsózzuk és a felhasználásig letakarva hidegen tartjuk.
Az apróhalakat a ponty fejével és farkával együtt egy lábasba tesszük, hozzáadjuk a megtisztított, finomra vágott hagymát , majd felöntjük annyi vízzel, hogy a halakat éppen csak ellepje.
Ezt kb. egy órán keresztül lassú forralással főzzük, ezután sűrű szövésű szitán átszűrjük, passzírozzuk.
Ezt követi a tiszai halászlé elkészítésének második szakasza, amikor az így elkészített, majd kb. 1 liter hideg vízzel felöntött, felforralt alaplébe belefőzzük a besózott halszeleteket, hozzáadjuk a pirospaprikát, ízlés szerint cseresznyepaprikát, a félretett ikrát, ill. haltejet, majd lassú tűzön 10-15 percig, puhulásig főzzük.

Természetesen ez csak egy alaprecept. Minden szakembernek, mesterszakácsnak van valami kis saját fortélya, amitől igazán egyedivé és utánozhatatlanul finommá válik az általa főzött lé. Ebből egy kicsit kevesebbet, abból egy kicsit többet, s máris más egy kicsit az íz, a zamat.
Sajnos ezek a fortélyok titkosak, a szakácsok, mint legféltettebb kincsüket úgy őrzik őket, amin nem kell csodálkoznunk.

Bajai halászlé

A Duna menti, bajai halászlét máshogy készítik. Itt a halhúst nem paszírozzák át, viszont tésztát (úgynevezett gyufatésztát) főznek bele.
A legfontosabb alkotórésze a ponty és a helyi paprika.
A felfelé szűkülő bográcsokat használják leggyakrabban.

Hozzávalók:
2-2,5 kg megtisztított ponty, 3 nagy db vöröshagyma, só, kb. 4 evőkanál édes-nemes pirospaprika, 2-2,5 liter víz, 1 evőkanál konzerv paradicsompüré vagy 1 dl száraz vörösbor, 4-5 db erős cseresznyepaprika, 1 csomag ´Bajai halászlétészta´.

Elkészítés:
Az alaposan megtisztított pontyot (pontyokat) kb. 5 mm-enként beirdaljuk (3-4 mm mély bemetszést végzünk a hal húsába), felszeleteljük és darabonként besózzuk úgy, hogy az irdalások közé is megfelelő mennyiségű só kerüljön.
Legalább 2-3 órát hagyjuk állni a sóban. (A sózást akkor végeztük el megfelelően, ha főzés közben sót nem, vagy csak minimális mennyiségben kell a léhez adnunk.)
A halikrát, tejet, esetleg további belsőségeket külön tesszük, nem sózzuk. A vöröshagymát megtisztítjuk, apró kockákra vágjuk, vagy húsdarálón ledaráljuk, és a bogrács aljára tesszük.
A hagymára ráöntjük a vizet, és erős tűznél felforraljuk. A forrástól számított 5 perc elteltével belehelyezzük a halszeleteket.
Miután ismét felforrt, rászórjuk a pirospaprikát, a cseresznyepaprikát. Ezt követően 8-10 perc múlva rátesszük a paradicsompürét vagy a vörösbort - amelyik éppen a rendelkezésünkre áll, mivel csupán a halhús szétesését hivatott megakadályozni - valamint a belsőségeket.
A halhús forrásától számítva 30-40 perc szükséges a halászlé elkészültéig. Közben sós vízben kifőzzük a tésztát. A halszeleteket külön tálcára tesszük, a halászlét pedig a tésztára öntve vagy külön tálban (ízlés vagy inkább megszokás szerint) tálaljuk.

Balatoni halászlé:

Ebben fontos szerepet játszanak az apróhalak, pl. a keszeg. A tóparton is alaplé készítéssel kezdődik a főzés, természetesen tészta nélkül.

Hozzávalók:
1 kg ponty, 30 dkg süllő, 10 dkg zöldpaprika, 20 dkg keszeg, 1 púpozott evőkanál fűszerpaprika, 20 dkg vöröshagyma, 10 dkg paradicsom, 2 db szárított cseresznyepaprika, só

Elkészítés:
Először a halakat gondosan megtisztítjuk. A fejet, a farkat és egy-két keszeget a fazékba a karikára vágott hagymával együtt kb. 2,5-3 liter vízzel feltöltjük, a paprika egyharmadát beszórjuk, és feltesszük főni.
Egy jó óra főzés után leszűrjük a levet.
Közben a pontyot és a süllőt ujjnyi vastag szeletekre vágjuk, besózzuk.
A leszűrt hallébe beletesszük a halszeleteket, a cikkre vágott zöldpaprikát, a paradicsomot, a maradék fűszerpaprikát, és 20-25 perc alatt erős tűzön készre főzzük.
Kis bográcsban tálaljuk, és zöldpaprika-karikákkal díszítjük.

Lipován halcsorba:

Az Alduna vidékének halászléje eléggé eltér a magyar változatoktól, mondhatni nem is halászlé, hanem halleves, halas csorba. Arrafelé a lipovánok ugyanis sok zöldséget (murkot, paradicsomot, krumplit, hagymát, paprikát) tesznek bele, fűszerezik lestyánnal, babérral, és korpaciberével savanyítják. Sokféle halból készítik, kövér és sovány hal egyaránt kell bele.

Ha tetszik a recept, küldd el emilben, lájkold, +1-ezd! Ha van csepp időd, véleményt is írhatsz, nem kell regisztrálni! Ott van minden kéznél, a cím alatt.

-



Forrás: Internetes gyűjtés

MENÜ bezárása

Első megjelenés: 2008.11.30. Utoljára frissítve: 2008.11.30.
Utolsó megtekintés: több, mint 15 órája (2024-05-02 15:39:00 - 2.09)
Hozzászólások:

Sancho (2010-11-12 22:53:00):
Tudom, hogy ne illene, de a dunadeltai lipován halászlé, ezeknél sokkal finomabb... Csuka, Harcsa, Süllő, Márna... Ajjaj...

Kifőzdés (2010-11-13 09:09:00):
Kíváncsivá tettél...

Megjegyzés a recepthez