recept: Kocsonya, Kifőzde
Kocsonya
Ennek a dokumentumnak a kiinduló oldalát itt találod: http://www.kifozde.hu

Hozzávalók:

Elkészítés:

Kb. 12 adaghoz:
3 kg kocsonyahús (csülök, köröm, fül, orr, bőr stb.),
0,5 kg sertés színhús (bármi jó, de marha a legjobb!),
meg nem főzött csontok (tarja, karaj),
füstölt szalonna bőre (1-2 tenyérnyi),
2-3 fej vöröshagyma,
2-3 fej fokhagyma,
2-2 sárga- és fehérrépa,
30-40 szem feketebors,
ételízesítő,
1 csg. étkezési zselatin





A húsokat, csontokat, bőröket alaposan megmossuk-megpucoljuk, és nagy fazékba tesszük a megtisztított zöldségekkel együtt.
Beletesszük (egészben) a hagymát és a gerezdekre szétszedett fokhagymát, a feketeborsot, 2-3 ek. ételízesítőt és felöntjük annyi vízzel, hogy jó kétujjnyival ellepje.
Ha felforrt, csendesen főzzük 4-5 óra hosszat. Akkor jó, ha a csülökből szinte érintés nélkül is kijön a csont (a levéből néhány cseppet tányéron kihűtve, a lé megkocsonyásodik).
Ekkor kiszedjük a húst (meg amit még megeszünk) tányérokba, a levét leszűrjük és a zselatinnal a használati utasítása szerint ´dúsítjuk´ (a kocsonya levét használjuk hozzá). Ezután a levet melegen a tányérokba szűrjük és hideg helyen kihűtjük.
A kocsonya jó kemény lesz, nem omlik-törik szét a villán, amikor esszük. Én - mint a képeken is látható - nem bánom, ha némi zsír marad a kocsonyámon. A tányéromon megszórom sóval, csípős pirospaprikával, őrölt borssal is emberesen. (Imre citromlevet is tesz rá, de hát az már az ő baja. Vali néni meg egy Kocsonya Artúr, kocsonyafüggő, nincs számára elveszett kocsonya, minden kocsonya hozzá tartozik.)

Ha tetszik a recept, küldd el emilben, lájkold, +1-ezd! Ha van csepp időd, véleményt is írhatsz, nem kell regisztrálni! Ott van minden kéznél, a cím alatt.

JL - A főzésben járatlanok is bátran nekiállhatnak, elkészítése időigényes.


  cikk a blogon

Forrás: Anyósom és Vali néni főztjét tökéletesítettem.

MENÜ bezárása

Első megjelenés: 2000.12.31. Utoljára frissítve: 2008.10.31.
Utolsó megtekintés: több, mint 6 órája (2024-05-03 01:25:25 - 3.62)
Hozzászólások:

Sancho (2010-09-11 09:56:00):
Kevés ecettel meglocsolva, még finomabb tud lenni... A sertés hizásra van fogva, talán nem éri meg Karácsonyt, csak füstön :-)

kisviku (2010-12-02 19:43:00):
Megint eljött a tél és a kocsonyaszezon.A recept kitűnő, de a zselatin nem kell bele.Én sosem használtam még bele zselatint.Jó \\\"cupákos\\\" körmöt és sertéscsülköt rakok bele, valamint marhalábszárat és bőrkét (imádom).Kuktában 2-2,5 óra alatt megvan.Lassan főzöm, kristálytiszta lesz és nem kell zselatin.A lényeg a cupákosabb,zsírosabb husikon van és a jó bezöldségelésen.

Kifőzdés (2010-12-03 06:55:00):
Én is csak a biztonság kedvéért teszem bele a zselatint, hiszen semmi bajt nem csinál, semmiképp sem árthat, csak segít.

Kocsonya Kázmér (2011-01-01 15:37:00):
Ha ételízesítőt is teszel bele, akkor az már nem kocsonya, hanem húsleves. Próbáld ki anélkül. Pl: Székely házikocsonya Hozzávalók: 1 db húsos csülök, 2 db köröm, 1/2 kg leperzselt bőr, 1/2 kg soványabb disznóhús, 1 kávéskanál szemes bors, 1 fej fehérhagyma, 1 fej fokhagyma, murok(vadrépa), fehérrépa, 2 babérlevél, só, ízlés szerint őrölt pirospaprika Elkészítés: Az előkészített anyagokat lassú tűzön főzzük, majd mikor először fellobban, a habot és a vizet leöntjük és meleg vízzel pótoljuk. A sót, a hagymát, a fokhagymát és a borsot a második vízbe tesszük, és lassú tűzön 5-6 órát főzzük. Akkor jó, ha a csontról lejön a hús. Tányérokba rakjuk, főtt zöldséggel díszítjük, és hideg helyen hagyjuk megdermedni. Tálalásnál borsozzuk és paprikázzuk. (Ambrus Gizella - Ízes Erdély)

Kifőzdés (2011-01-02 09:29:00):
Kedves Kázmér, miből gondolod, hogy nem próbálom ki a receptek eredetijét? Onnan tudom, hogy 4-5 kg húsáru és 4-5 liter lé ízét nem változtatja meg gyökeresen 2-3 ek ízesítő. Mindössze annyi történik, hogy... de erre majd rájössz, ha majd magad is kipróbálod. Az ´igazi´ székely kocsonya meg - mint minden recept - vidékenként változik, pl. tudomásom szerint a röfi fejéből készül. De valamikor ugyanúgy berzenkedtek a háziasszonyok a zöldség, de még a só használata ellen is, mint most te az ízesítő ellen, mondván, hogy sózva nem áll meg a kocsonya. Tehát fej, esetleg köröm, bőr, víz, fokhagyma. Ez volt az ´igazi´ kocsonya még 30 éve is. Az élet meg változik, ahogy jobban élünk, több ízt akarunk, ezt tudomásul kell venni mindenkinek éppúgy, mint az ´ahány ház, annyi szokás´aranyigazságot.

Lacipapa (2011-09-20 22:11:00):
Szeretem a kocsonya vitát! A kocsonyát is! De hogy melyik az igazi? Szerintem az amelyiket a Dédi fözte! S ez mindenki Dédijére igaz!Egy a lényeg, a lé legyen tiszta, nekem még zsirtalan is, légyen fokhagymás, s ne legyen sótlan, de sós sem, dermedjen meg szoba hőmérsékleten (15-18fok). Én a fülét szerettem.Ere az ételre igaz, nem tudjuk ki, mikor találta ki, de ahányan vagyunk kik szeretik, szinte annyi félekép ismerjük. Persze én személyszerint örülök e ténynek, mert ezáltal gazdagodnak ismereteim. Igaz néha találkozom meghökkentő hozzávalókal is, de az sem baj. Pl: borjúmájas kocsonya. Az íze kicsit kocsonya, kicsit májgombóc leves, de ha egy kicsit csípős, még finom is.

Zizi (2013-10-26 21:52:00):
Érdekes... :) Ennél egyszerűbb, sokkal gyorsabb, és legalább ilyen 'minőség' lesz, ha pl. csontlét 'dúsítunk' zselatinnal, majd ráöntjük egy szelet 'rántott' húsra. :) A jó kocsonya még elegendő sóval is megdermed a hozzávalóktól és az elkészítési technológiától! A hozzávalóknál pedig kifejezetten tetszik a 0,5kg. sertéshús, legjobb pl. a marhaszegy :) No megyek, sütök frissen vágott nyúlszárnyat :)

Mária (2016-02-20 00:00:00):
A jó házi kocsonyába nem kell zselatin! Csak az éttermek teszik bele, hogy kispórolják a belevalót. Bezöldségelem, csak kelt, meg karalábét nem teszek bele. Zeller jöhet. Fokhagyma, só, cupákok, + bőrke. Valamint az elmaradhatatlan csontozott lábszár. Az a jó, Szín hús, minden zsiradék kifő belőle, sokkal puhább, ás ízletesebb, mintha combot tennék bele. Kuktában zavaros lesz. nagyon lassan, gyöngyözve, míg leválik a csontról. Isteni lesz. Hűlés közben villával gyakran lehúzom tetejéről a megalvadni készülő, immáron hártyásodott zsírt. Még régen, az RTl-en futó Receptklubban láttam, hogy a tetejéről itatós papírral, vagy papírtörlővel húzták le a zsírt.

Megjegyzés a recepthez