recept: Slambuc, Kifőzde
Slambuc
Ennek a dokumentumnak a kiinduló oldalát itt találod: http://www.kifozde.hu

Hozzávalók:

Elkészítés:

70 dkg krumpli,
25 dkg csuszatészta,
25 dkg füstölt kolbász,
20+10 dkg füstölt húsos szalonna,
1 fej hagyma,
1-2 zöldpaprika, 1-2 paradicsom,
só, 1 ek pirospaprika,
esetleg 1-2 cseresznyepaprika


Rakjunk tüzet, várjuk meg míg leég, és a jó vastag fák parázslanak. A tűzrakáshoz mindig keményfát használunk, mert ennek tartós a parazsa és elég jó ahhoz, hogy a további hasábokat is be tudja gyújtani, biztosítva ezzel a folyamatos és lehetőség szerint egyenletes tüzet.
Függesszük a bográcsot a tűz fölé és várjunk egy kicsit, míg átforrósodik, ekkor tegyük bele a felkockázott 20 dkg szalonnát. Folyamatos kevergetés közben süssük ki a szalonna zsírját, vigyázva arra, hogy a tűz ne legyen túl erős, mert a szalonna odaéghet. Mielőtt teljesen kisült volna a szalonna, a forró zsírba tegyük bele a lebbencstésztát és pirítsuk erős zsemleszínűre.
A jó tészta pirítás közben felhólyagosodik. Mikor a tészta felhólyagosodott és eléggé megpirult, beletesszük a felkockázott vöröshagymát és üvegesedésig sütjük, ekkor a tészta is tovább pirul, de még nem ég meg.
Ekkor a bográcsot levesszük tűzről és beletesszük a zöldpaprikát és megkeverjük nagyon óvatosan, hogy a tészta ne törjön, a bográcsot visszatesszük a tűzre kis időre, hogy a paprika is megsüljön egy kicsit.
Nem kell nagyon erőltetni a paprika sülését, mert nem sültpaprikát készítünk, viszont a paprika illó olajainak sült íze rendkívül kellemes mellékízt fog adni a slambucnak. Ha keverni kell, azt semmiképpen ne kanállal tegyük, hanem a bogrács rázogatásával fordítsuk meg a bogrács tartalmát. Ebben a fázisban a tészta igen törékeny és nem valami csuszpájzot akarunk enni, hanem olyan slambucot, melyben jól szétválik a tészta, a krumpli és az egyéb alkotórészek.
Amikor már tovább nem merjük pirítani, levesszük a bográcsot a tűzről, beletesszük a pirospaprikát, kis időt várunk, hogy a pirospaprika íz- és zamatanyagai beoldódhassanak a zsírba, majd beletesszük a kockára vágott krumplit és rázással beleforgatjuk a szalonnás-hagymás-pirospaprikás zsírba, a bográcsot egy pillanatra visszatesszük a tűzre, majd ismét levéve feltöltjük vízzel, hogy jól ellepje a bogrács tartalmát.
Várunk egy kicsit, hogy a tészta vizet vegyen magába, (időnként visszatehetjük a tűzre), majd mikor úgy ítéljük meg, hogy a tészta már nem annyira törékeny, kanállal nagyon óvatosan megkeverhetjük. Ha eddig minden jól sikerült, az egyik kritikus fázison túl vagyunk, megvan az esélye, hogy jó slambucunk lesz.
Lassú tűzön főzzük az eddigieket, vigyázva arra, hogy ne kezdjen erős forrásba. Fővés közben, míg van rajta elég lé, kanállal óvatosan megkeverhetjük. Ekkor rakunk bele néhány (nem felvágott, hanem kézzel szétnyomott) paradicsomot, zöldpaprikát, kevés zellerzöldet meg ilyesmit. Ez a főzés órákig eltarthat, a kevergetés csak addig megy, amíg elég lé van a bográcsban és az alkotóelemek nem törnek össze a keverés során. Ekkor ismét nagyon kell figyelnünk, mert hamarosan jön a következő kritikus szakasz.
Az utolsó megkeverés előtt tesszük bele a füstölt szárazkolbászt. A szárazkolbásznak az a szerepe (az ízesítésen túlmenően), hogy amikor a slambuc már sül, folyamatosan a keverék belsejébe lassan beleolvadjon a kolbász zsírja, biztosítva ezzel a sülés optimális feltételeit.
Az utolsó keverés után többet nem keverjük, de a kanálra még szükségünk lesz, ne vigyük messzire. Nagyon óvatosan tovább főzzük az egészet vigyázva arra, hogy oda ne égjen. Ekkor már csak finoman rázzuk a bográcsot a függőleges tengelye körül, rövid, határozott mozdulatokkal.
Amikor az összes levét elfőztük, felkészülünk az első megfordításra. Ez úgy történik, hogy a függőleges tengely körüli most már erőteljesebb rántásokkal elválasztjuk a slambucot a bogrács fenekétől, majd két kézzel megfogva a bogrács peremét a fület felfogó helyen, hüvelykujjainkkal mindkét oldalon leszorítjuk a bogrács fülét a bogrács peremére és gyöngéd függőleges rántásokkal megkezdjük a slambuc megfordítását. Ha eddig mindent jól csináltunk, első alkalommal akár félig is meg tudjuk fordítani a bogrács tartalmát, azaz amelyik része a slambucnak eddig felül volt, az most alulra kerül.
Tovább tartjuk lassú tűzön és folyamatosan párologtatjuk el belőle a vizet, néhány percenként további részleges átfordításokat végzünk.
Ha a slambucunk már elég szilárd ahhoz, hogy nem folyik a bogrács falához, ismét elővesszük a kanalat és a bogrács fala és a slambuc közé nyomkodjuk óvatosan, így kezdjük a slambuc gömbhöz közelítő formáját kialakítani. Lényegében ekkor kezdődik a sütés. (Merthogy a slambucot nem főzni kell, hanem sütni.)
Azért, hogy legyen miben sülnie, a következő fordítás előtt kanállal ismét közelítjük a gömb alakot és a bogrács fordításkor felénk eső oldalán, a slambuc és a bogrács fala közé egész vékony (kb. fél mm.) szalonna-szeleteket helyezünk el, miáltal ezek a bogrács aljára kerülnek, és elkezdik kiereszteni a zsírjukat, ami belesül a fölötte lévő slambucba. Ebben a fázisban egy erőteljes vízszintes irányú rántással a slambuc a bográcsban akár 90 fokkal is elfordítható és egy idő múlva a szalonnaszeletekkel bemutatott trükk ismételten előadható. Fentiek azt jelentik, hogy a slambuc a felületén a vékony szalonnaszeletek zsírjában sül.
Mi a helyzet a belsejében? A szárazkolbászból sül ki a zsírja, ebben sül meg belülről a slambuc. Folyamatosan szükség szerint forgatjuk és sütjük. Azt mondják, hogy összesen 32-szer kell megfordítani, akkor van kész. Meg amennyivel többször... A hatodik-nyolcadik fordítás után viszont már könnyű megfordítani, arra kell csak figyelni, hogy ne égjen oda és ne fordítsuk meg túl hamar, mert akkor nem sül kellő ideig.
Ha úgy döntünk, hogy kész a slambuc, akkor kiborítjuk egy tálaló tálra és tálaljuk. Ekkor látjuk meg a bogrács fenekét, akkor dolgoztunk jól, ha nincs odaégve semmi.
A slambuc-sütés egy öt-hat órás társasági program, így első olvasásra meglehetősen összetettnek tűnik, de nagyon jó játék, kiváló szórakozás. Akinek meg ez nem tetszik, az egyen krumplis tésztát, azzal is tele lesz a gyomra, csak egy élménnyel lesz szegényebb -:)

Ha tetszik a recept, küldd el emilben, lájkold, +1-ezd! Ha van csepp időd, véleményt is írhatsz, nem kell regisztrálni! Ott van minden kéznél, a cím alatt.

FL - Fejlődő tehetségeknek kellemes feladat, de járatlanok is esélyesek. Elkészítése időigényes.



Forrás: Ínyenc tanai (recept.missilis.hu).

MENÜ bezárása

Első megjelenés: 2008.07.30. Utoljára frissítve: 2009.09.16.
Utolsó megtekintés: több, mint 4 napja (2024-04-29 16:22:07 - 2.49)
Hozzászólások:

Józsi (2012-04-22 18:33:00):
Ez nem slambuc recept, hanem keménylebbencs. A slambucba nem kell más csak, víz, szalonna, krumpli, tészta, só, paprika. A zsiradékot kiolvasztom ráteszem a krumplit, így sütöm egy kis ideig , majd felöntöm vízzel. Mikor felforr ráteszem a tésztát ( nem pirítva! ), úgy hogy a víz ellepje. Ilyenkor már nem szabad keverni,mert odaég. Mikor elfőtte a levét akkor kell óvatosan átfordítani. Ilyenkor már saját zsírjában sül. Slambucot csak sima bográcsban ( nem zománcos) lehet készíteni, titka a sok zsiradék.

Kifőzdés (2012-04-23 10:18:00):
Józsi! A te slambucod nem olyan, mint az enyém! A tied már-már alig több, mint egy sterc, az enyém meg kissé ízesre variált. Én mégsem mondom, hogy nem így kell csinálni, vagy nem slambuc, mert az hebehurgya ostobaság. Attól a tied nem lesz jobb vagy népszerűbb, hogy lefikázod a másét. Ráadásul a keménylebbencs hívei is megmorognának ezért a kijelentésért. Szóval nyugi, legközelebb írd le, te hogyan szereted, és el van intézve a dolog, oké? Ne ítélj, elég, ha hozzáteszel. Itt senki nem Isten, csak éhes olvasó.

Mariann (2012-06-02 17:52:00):
Nekem nagyon tetszik ez a leírás! Már régen is megvolt, el is mentettem, de most, mikor a mentett linkre kattintottam, hibát írt ki. Megszűnt már a recept.missilis.hu. Ezért megint rákerestem a neten a slambucra, és nagyon örülök, hogy megtaláltam ugyanezt a leírást! Én az Alföldről származok, ott nem szoktunk bele kolbásazt tenni, és talán még paprika-paradicsomot se. De biztos jó ízt ad neki. Mindenképpen kipróbálom ezt e receptet, mert szerintem azok a forgatás előtt odacsúsztatott szalonnaszeletek fontosak! Köszönöm szépen!

Megjegyzés a recepthez