A Kifőzdéről és magamról...
Ennek a dokumentumnak a kiinduló oldalát itt találod


Nevem Faragó István, 1952. június 17-én születtem Budapesten. Feleségem van és két szép nagylányom, és tanárkodásból próbálom eltartani őket. A Kifőzde tulajdonképpen "csak" hobby, mert az alkotó tevékenységeket igen kedvelem.

Hogyan született a Kifőzde?
Mindig szerettem a konyhán nézelődni, próbálkozni, kotyvasztani, segítettem anyámnak a főzésben, később pedig feleségemnek. Ez lassan odáig fajult, hogy egy idő után már a feleségem segített nekem. Baráti körben is elterjedt konstruktív konyhai tevékenységem híre, és elkezdtek recepteket kéregetni. Így hát előkaptam a számítógépet, leírtam, hogyan csinálom, és kiosztottam barátaimnak. Egyszer csak azt vettem észre, hogy egészen szép kis gyűjteményem lett ételreceptekből. Kaptam is sokat barátaim feleségeitől, kipróbáltam, saját szájízemhez igazítottam, ha szükségét éreztem, így hát nőttön nőtt a gyűjtemény.
Az internetre először 1998 márciusában tettem ki receptjeimet saját weboldalamra, mint érdekességet. Aztán ezt is kinőttem; a kapott levelekből ítélve már nem szerény személyem volt érdekes, hanem a Receptgyűjtemény. 1998 novemberében jelentem meg a Kifőzdével az Extra szerverén, és azóta boldog hírnévnek örvend (a visszajelzésekből ítélve, de lehet, hogy akinek nem tetszik, udvariasan elhallgatja :-)
Sokat próbálkoztam és küszködtem a Kifőzde megjelenési módján, kezelhetőségén, míg kialakult mai formája, amelyen egyelőre nem kívánok változtatni, hacsak nem kapok jó ötletet valamelyik "kosztosomtól". Nem szeretem a túl sok csicsát, ma még inkább csak hasznos szeretnék lenni, mint szép. Talán, ha egyszer nyugdíjba megyek, díszes és irodalmi stílusú lesz a lapom...
Amíg a Kifőzde az Extrán volt, külföldön élő magyarok tanácsára a Nexuson is fenntartottam a Kifőzdét, onnan gyorsabb a letöltés a külföldiek számára. Ma már az Extrán csak egy átirányítás található a www.kifozde.hu-ra, és a Nexuson megszüntettem a lapot.
Mára már egész komoly konyhai levelezésem van, sokan mondják el véleményüket, amivel segítik a Kifőzde tartalmi és formai kialakítását, fejlesztését, de rengetegen kérnek ritka recepteket is. (Itt elnézést kérek az esetenként hosszas átfutási időért, de - sajnos - nem tudom minden erőmet a Kifőzdére fordítani, dolgoznom is kell valamikor.)

Álljon itt életutam röviden összefoglalva (már ha érdekel valakit :-)
Érettségi vizsgáim letétele után nyomban "katonának álltam". 1972 novemberében szereltem le, és a Híradástechnikai Ipari Kutatóintézetben helyezkedtem el, mint laboráns.>
1975-ben felvételt nyertem a Kandó Kálmán Villamosipari Műszaki Főiskola esti tagozatára, Műszer-automatika szakra. A főiskolát 1979-ben végeztem el, Elektronikus mérőműszerek ágazaton.
Munkahelyemen még 1979-ben elértem a tudományos segédmunkatársi fokozatot. Feladatom a folyadékkristályos kijelzők méréstechnológiájának kidolgozása és folyamatos fejlesztése volt. E tárgyban több ízben vettem részt előadásokon és különböző konferenciákon (MHE Alkatrész szemináriumok, Kandó Főiskola) és előadássorozatot tartottam a BME Mérnöktovábbképzőn is. Tudományos munkatársi kinevezésem 1982. májusában volt esedékes, dolgozatomat ugyan elfogadták, de a védésre az Intézet átalakulása miatt már nem kerülhetett sor. Munkahelyem beleolvadt a Mikroelektronikai Vállalatba (MEV).
1983-tól a MEV Elektronikus Méréstechnikai Ágazatán dolgoztam, eleinte szervizmérnök, majd bemérő mérnök, később fejlesztő mérnök beosztásban. 1985-től a számítógépes bemérő csoporthoz kerültem. Itt bekapcsolódtam a mérőautomaták gyártásába, ahol a bemérés mellett a csoport vezetése is feladatom volt. 1990-től osztályvezetői beosztásban dolgoztam a MEV felszámolásának kezdetéig.

A HIKI-ben és MEV-ben is részt vettem pályázatokon; az Alkotó Ifjúság pályázaton egy második és egy harmadik helyezést értem el. Mint magánember, az Országos Szakoktatási Továbbképző Intézet pályázatának első díját nyertem el (ez volt első kapcsolatom az oktatással). 1984-ben megjelent a Műszaki Könyvkiadó gondozásában két szerzőtársammal írt könyvem "Folyadékkristályos kijelzők a gyakorlatban" címmel. A könyvvel elnyertük a Műszaki Könyvkiadó nívódíját és az országos "Fiatalok a mikroelektronikáért" pályázat első díját.
A MEV felszámolását követően pályát változtattam; 1991 őszén már a Hajnik Károly Közgazdasági Szakközépiskolában dolgoztam, mint számítástechnika tanár és rendszergazda. 1994-től már a szakmai tantárgyak teamvezetője voltam. (Ez a jó kis iskola is áldozatul esett a politika mohóságának, 2006-ban sok más középiskolával együtt megszüntették.)
1994-ben jelent meg Piross László kollegámmal közösen írt tankönyvem a Világbanki program keretében kiadott Informatika sorozatban "A szövegszerkesztés alapjai" címmel. 1995-től tagja voltam a Művelődési és Közoktatási Minisztérium által létrehozott PHARE rendszergazdák műszaki tanácsadó csoportjának.
1996-tól a Schola Europán dolgozom, 1997-től mint igazgatóhelyettes. A Schola Europa a European Schools for Administration and Management (ESA) magyar tagiskolája. Ezen iskolahálózatban az Európai Közösség normáinak megfelelő professzionális, érettségi utáni szakképzés folyik. Végzett hallgatóink diplomáját Európában mindenütt elismerik és kedvelik.
Munkafüzeteket készítettem szövegszerkesztés, táblázatkezelés, prezentációkészítés témakörökben. Belső jegyzeteket írtam számítógépes alapismeretek és hosszú szövegek szerkesztése témákban. E munkafüzeteket és jegyzeteket használjuk a számítástechnika oktatásában.
1996-tól folyamatosan végzek ECDL-vizsgára való felkészítést.
1998-ban lehetőségem nyílt kidolgozni az ESA szervezete számára az "Elektronikus iroda" és "Az Internet alkalmazása" és a "Web design" tantárgyi modulok tematikáját és vizsgakövetelményeit. E tantárgyakat azóta is alapvetően eszerint oktatják a tagiskolák szerte Európában.
1997-1999 között tagja voltam a Művelődési és Közoktatási Minisztérium (OM) által létrehozott ügyviteli szakmai csoportnak. Aktívan részt vettem az OKJ-vizsgakövetelmények kialakításában és a vizsgagyakorlatok kidolgozásában.
Az 1998/99. tanévet mint a Schola Europa társtulajdonosa és egyik igazgatója kezdtem. Ez új kihívást jelentett számomra, remélem, meglátszik az eredménye.
2000. szeptemberétől a Schola Europa az állami oktatási rendszerben működő szakközépiskolát is nyitott, itt is mint igazgatóhelyettes ténykedtem 2001. szeptemberéig, mikor is a levelező tagozat vezetésével bíztak meg.
2002 végén létrehoztuk a Schola Europa ECDL vizsgaközpontját, annak vezetője vagyok, minősített ECDL-vizsgáztató.
2003 szeptemberében felvételt nyertem a köztisztviselők továbbképzésében, vezetőképzésében közreműködő oktatók névjegyzékére.

2011. december végétől nyugdíjas vagyok. Végre, ezt is megértem!

A szerző 2013. október 24-én, életének 62. évében elhunyt. Felesége, két lánya és két unokája gyászolják.


Ezen oldal utolsó frissítése: 2013. 10. 30.